Sposoby na swędzącą skórę głowy

Swędzenie skóry głowy jest to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości w codziennej praktyce dermatologa czy lekarza pierwszego kontaktu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że u jej podłoża mogą leżeć różnego rodzaju choroby neurologiczne czy ogólnoustrojowe. Należy również wiedzieć, że bardzo często leczenie świądu skóry ma bardzo przewlekły charakter. Poznaj sposoby na swędzącą skórę głowy!

sposoby na swędzącą skórę głowy

Jakie są przyczyny swędzenia skóry głowy?

Warto wiedzieć, że świąd skóry głowy jest w środowisku medycznym bardzo powszechnym objawem. Ludzie w zdecydowanej większości przypadków nie zdają sobie sprawy, że omawiany problem może dotyczyć nawet 25% populacji na świecie. Koniecznie należy również zaznaczyć, że świąd pojawia się w równym stopniu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Należy zaznaczyć, że nawracające, a także bardzo uporczywe swędzenie skóry głowy nie musi mieć przyczyny w postaci schorzeń ogólnoustrojowych czy choroby skóry.

Warto również wiedzieć, że w przypadku 15% osób które cierpią na omawiany świąd głowy mówi się o charakterze idiopatycznym.

Nie wszyscy oczywiście mają świadomość, że zdiagnozowanie dlaczego dokładnie swędzi skóra głowy jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać.

sposoby na swędzącą skórę głowy

Sposoby na swędzącą skóry głowy

Należy zdawać sobie sprawę, że leczenie swędzenie skóry głowy koniecznie powinno być ukierunkowane na przyczynę. Z kolei w sytuacji, gdy objawy nie ustępują, rekomenduje się udanie się do dermatologa. Będzie on bowiem w stanie stwierdzić brak schorzeń dermatologicznych lub ich istnienie. Ponadto, jeżeli diagnoza będzie właściwie postawiona można spodziewać się ustąpienie objawów wraz z podjęciem celowanego leczenia.

Warto wiedzieć, że spośród zdecydowanie najczęściej stosowanych środków farmakologicznych koniecznie należy wymienić leki przeciwhistaminowe (I i II generacji), czyli hydroksyzyna oraz difenhydramina.

Należy również wspomnieć, że jednym z najbardziej istotnych mediatorów świądu będzie hormon tkankowy histamina. Nie każdy ma świadomość, że zablokowanie receptorów dla histaminy przyczyni się do zmniejszenia jego nasilenia w bardzo niespecyficzny sposób. Wspomniana grupa leków jest niezwykle skuteczna w przypadku praktycznie wszystkich chorób alergicznych.

Koniecznie należy mieć świadomość, że sterydy charakteryzują się bardzo wielokierunkowym działaniem. Można stosować oczywiście różnego rodzaju leki na receptę. Jednym z nich będzie benzokaina wykazująca się działaniem miejscowo znieczulającym. Poznałeś już sposoby na swędzącą skórę głowy. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny!

Redakcja malagarderoba.pl