Działanie i właściwości kolagenu

Kolagen jest białkiem występującym w organizmie. Najwięcej go mamy w kościach oraz mięśniach. Im człowiek jest bardziej starszy, tym produkcja kolagenu zaczyna stopniowo zmniejszać się. Braki te są widoczne na skórze człowieka w postaci pojawiających się zmarszczek oraz skóra staje się mało elastyczna. Poznaj działanie i właściwości kolagenu!

Skutki niedoboru kolagenu


Niedobór kolagenu może powodować ból w stawach, dlatego osoby starsze oraz chodzące na siłownie, powinny stosować jego suplementację.
Osoby palące papierosy lub źle się odżywiające, również mogą szybciej doświadczyć zmarszczek na swojej skórze.

działanie i właściwości kolagenu


Działanie i właściwości kolagenu – jakie wyróżniamy?


Jak wiadomo kolagen składa się z aminokwasów, głównym składnikiem zawierającym najwięcej procent jest prolina, odpowiada ona za prawidłową funkcję stawów, jak również ma spory udział w stanie naszej skóry, ponieważ to dzięki niej nasza skóra jest ujędrniona oraz chroniona przed promieniowaniem słonecznym. Glutamina jest kolejnym aminokwasem występującym w kolagenie. Powstaje w mięśniach człowieka, oprócz tego jest odpowiedzialna za poprawę jakości snu oraz za prawidłową koncentrację. Glicyna natomiast ma za zadanie pełnić funkcję budulca w krwinkach czerwonych. Dlatego jest bardzo ważna dla naszego organizmu.


Ostatnim z aminokwasów jest arginina wpływająca na nasz układ odpornościowy, jak również wspomaga krążenie.
Kolagen jest wytrzymały pomimo tego, iż jest elastyczny.
Dzięki niemu nasze komórki skóry, które są martwe zostają zastąpione nowymi. Tak naprawdę kolagen to rodzaj takiej kleistej mazi, dzięki której nasze ciało jest utrzymane razem.

działanie i właściwości kolagenu


Kolagen ma olbrzymi wpływ przede wszystkim na nasze stawy, jak wiadomo osoby starsze często borykają się właśnie z tym problemem, w szczególności jeżeli chodzi o kolana. Prawidłowa suplementacja pozwoli pozbyć się problemu a czasami nawet i bólu osobom chorującym na zapalenie stawów. Oczywiście to nie wszystkie doskonałe właściwości kolagenu, zawarta w nim glicyna pomaga naszej wątrobie.
Układ trawienny również zyskuje na odpowiedniej ilości kolagenu, ponieważ jest obecny w etapie rozkładu białka oraz w odbudowie tkanki łącznej. Osoby borykające się z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, również powinny sięgnąć po kolagen.


Kolagen oczywiście jest dostępny na rynku pod różnymi postaciami, najczęściej jednak jest wybierany w tabletkach. Jeżeli z jakiś przyczyn nie możemy zażywać tabletek, można go zakupić również w formie płynu. Kobiety powinny pamiętać o tym, że oprócz pięknej skóry bez zmarszczek, przyczynia się również do budowy włosów czy paznokci.

Redakcja malagarderoba.pl