Rozpoczęcie odchudzania nie powinno być spontaniczną decyzją. Warto odpowiednio przygotować się do całego procesu. Dopiero wtedy można maksymalnie wykorzystać ten czas oraz swoje możliwości. Utrata wagi zależy od wielu czynników. Jednak na wiele z nich możemy mieć wpływ. Należy mimo wszystko pamiętać o ograniczeniach organizmu. Nie każdy będzie mógł szybko schudnąć. Zależy to od aktualnej masy ciała, dotychczasowych nawyków oraz metabolizmu. Jednak mimo wszystko można zoptymalizować ten proces i maksymalnie wykorzystać swoje możliwości. Do tego jednak potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat fizjologii człowieka. Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na pytanie – jak przyspieszyć metabolizm!
Jak przyspieszyć metabolizm – aktywność
Warto zapoznać się z przebiegiem poszczególnych procesów, aby bardziej świadomie wprowadzać wszystkie zmiany. Wiele osób zastanawia się jak przyspieszyć metabolizm. Może wydawać się to bardzo trudne lub nawet niewykonalne bez pomocy specjalistów. Jednak wcale tak nie jest. Wystarczy odpowiednio dostosować swoją dietę oraz styl życia. Podstawą jest z pewnością zwiększenie ilości ruchu w trakcie dnia. Im więcej aktywności tym lepiej. W ten sposób można spalić dodatkowe kalorie, ale równocześnie również pobudzić ciało do intensywnej pracy. Aktywują się mięśnie, których skurcze mają wpływ także na krążenie. Lepiej dotleniony układ pokarmowy może działać wydajniej i lepiej radzić sobie z dostarczanym pokarmem oraz jego trawieniem. W trakcie wysiłku mogą być zużywane nagromadzone zapasy energetyczne, które były składowane pod postacią tkanki tłuszczowej. W ten sposób istnieje możliwość znacznej poprawy wyglądu sylwetki oraz zmniejszenia jej masy.
Jak przyspieszyć metabolizm? – odpowiednia dieta
Kolejnym aspektem wpływającym na metabolizm jest dieta. Zaleca się spożywanie posiłków w bardzo regularny sposób. Dostarczanie do ciała mniejszych dawek pokarmów pozwala skupić się na ich trawieniu. Równocześnie unika się skoków glukozy we krwi. Przekłada się to na mniejsze odczuwanie głodu i pomaga w rezygnacji z niezdrowych przekąsek.
Co zmienić w swoim odżywianiu?
Warto włączyć produkty bogate w błonnik do swojego jadłospisu. Jego duże dawki można znaleźć w pokarmach zbożowych. Najłatwiejszą metodą na samym początku może być zastąpienie śniadania owsianką. Ugotowane płatki są bardzo sycące. Równocześnie zawarty w nich błonnik pobudza układ pokarmowy do intensywnej pracy. Dodatkowo wspomaga usuwanie nagromadzonych resztek, co przekłada się na lepsze wykorzystanie powierzchni chłonnej kosmków jelitowych. Można również zauważyć większą sytość po zjedzeniu takiego dania. Jako dodatek warto wykorzystywać owoce oraz produkty mleczne.