Minimalizm w garderobie – jak wygląda?

Minimalizm jest trendem kształtującym się na przestrzeni ostatnich lat. Odrzuca on konsumpcyjny styl życia i pogoń za ciągłym nabywaniem nowych dóbr materialnych. Przejawia się dążeniem do jak najlepszego zagospodarowania naszej przestrzeni życiowej, przy użyciu jak najmniejszej ilości rzeczy. Oprócz minimalistycznych domów i mieszkań, charakteryzujących się prostotą na niewielkich przestrzeniach, coraz bardziej popularny staje się minimalizm w garderobie. Pozwala on pozbyć się nadmiaru nagromadzonych ubrań, których nie używamy, a także zacząć robić bardziej przemyślane i świadome zakupy ubraniowe.

minimalizm w garderobie

Minimalizm w garderobie – Od czego zacząć zmiany?


Aby wprowadzić minimalizm w garderobie, musimy zacząć od poważnych porządków. Jak zawsze, każde przedsięwzięcie zaczynamy… od głowy. Chodzi o to, by uświadomić sobie ile z naszych ubrań tak naprawdę nosimy. Okazuje się bowiem, że często aż osiemdziesiąt procent naszej garderoby stanowią niepotrzebne i nieużywane ciuchy. Gdy już podejmiemy decyzję o wprowadzeniu minimalizmu w garderobie, powinniśmy od razu przystąpić do działania.

Minimalizm w garderobie – Jak się za to zabrać?

Zastanówmy się w jakim stylu czujemy się najlepiej i pod tą decyzję wykonujmy porządki w szafie. Ubrania najlepiej podzielić na trzy kategorie. Do pierwszej zaliczamy te ubrania, w których często chodzimy i które na pewno pasją do naszego stylu; do drugiej ubrania co do których jeszcze się wahamy; natomiast trzecia kategoria to ubrania, których nie nosimy i chcemy się ich pozbyć z naszego życia. Ubrania z pierwszej kategorii starannie odkładamy do szafy, natomiast rzeczom z kategorii drugiej dajemy jeszcze miesiąc czasu. Spakujmy je w worki lub kartony i odłóżmy w kąt, a jeśli przez miesiąc czasu nie będziemy mieć ochoty i potrzeby ich zakładania, powinniśmy postąpić z nimi tak samo jak z rzeczami ostatniej kategorii. Czyli po prostu pozbywamy się ich z mieszkania lub domu, możemy to zrobić na kilka sposobów: najmniej ekonomiczną i ekologiczną metodą jest wyrzucenie ich do śmieci, inną opcją jest ich sprzedaż, a jeszcze inną oddanie ubogim i potrzebującym.

minimalizm w garderobie


Musimy jednak uważać, aby nie wpaść w błędne koło i na miejsce ubrań, których z takim trudem udało nam się pozbyć, nie kupować nowych rzeczy, które znów zapełnią nam szafę i będą w niej leżakować nieużywane. Szczególnie niebezpieczne są w takim wypadku promocje, które kuszą okazjami i niskimi cenami. Przed każdym zakupem zastanówmy się zawsze dwa razy, czy na pewno potrzebujemy danej rzeczy. Przemyślmy również, czy będziemy ją nosić chociaż raz na dwa tygodnie. Jeśli nie, to naprawdę możemy odpuścić sobie zakup kolejnego podkoszulka czy pary spodni lub bluzeczki.

Jakie ubrania powinny znaleźć się w minimalistycznej szafie?


Są takie ubrania, które każda minimalistyczna szafa powinna zawierać. Możemy je dopasować właściwie do każdego stylu i z pomocą kilku innych dodatków tworzyć ciekawe stylizacje, na różne okazje. Z pewnością możemy zaliczyć do nich klasyczne jeansy o dopasowanym do naszej figury kroju, białą oraz czarną koszulę, sukienkę małą czarną, klasyczne szpilki czy jednolite topy.


Pamiętajmy, że dzięki wprowadzeniu zasad minimalizmu w naszej garderobie, łatwiej będzie nam wprowadzić jego zasady również w innych dziedzinach życia.

Redakcja malagarderoba.pl