Jak dbać o suchą skórę? – Sprawdzone sposoby

Należy mieć świadomość, że zarówno sucha, jak i wrażliwa skóra będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji, by uniknąć ewentualnych zmian oraz zaburzeń w jej właściwym funkcjonowaniu. Rekomendowane jest dbanie o nią od samego początku, by wyglądała nie tylko świeżo, ale również młodo. Jak dbać o skórę suchą?

jak dbać o suchą skórę

Warto zdawać sobie sprawę, że skóra jest zdecydowanie największym narządem znajdującym się w ludzkim ciele. Nie każdy oczywiście ma świadomość, że u dorosłego człowieka łączna jej powierzchnia wynosi ponad 2 m2, a także waży w okolicach 3 kg. Ponadto należy mieć świadomość, że grubość omawianej skóry oscyluje od 0,5 do ponad 5 mm.

Skóra jest również bardzo istotnym narządem osłaniającym narządy wewnętrzne. Jej zadaniem jest ochrona przed bardzo szkodliwym oddziaływaniem zewnętrznym, a także ewentualną utratą wody. Nie tylko będzie regulować ciepłotę ciała, ale również jest narządem zmysłowym. Trzeba wiedzieć, że skóra jest nierówna. Jak wiadomo największe fałdy czy bruzdy można znaleźć na dłoniach, stopach czy twarzy. Z kolei barwa będzie uzależniona od unaczynienia, grubości nadgarstka czy zawartości melaniny.

Jak dbać o suchą skórę? – zasady pielęgnacji

Najbardziej podstawowe zakazy związane z pielęgnacją dla suchej skóry to:

  • stosowanie maseczek charakteryzujących się ściągającym działaniem
  • mycie twarzy wodą z mydłem
  • częste peelingi ziarniste

Należy również mieć świadomość, że pielęgnacja suchej skóry koniecznie powinna polegać na demakijażu twarzy mleczkiem albo śmietanką kosmetyczną. Kolejnym krokiem powinno być nałożenie toniku. W zdecydowanej większości przypadków powinno się używać dwóch rodzajów preparatów.

jak dbać o suchą skórę

Podczas dnia powinno się używać kremu z filtrami, które będą w stanie wiązać wodę w skórze, a także zapobiegać odparowywaniu. Rekomenduje się, aby wspomniany wcześniej krem zawierał takie dodatki, jak kwas mlekowy, mocznik, kwas hialuronowy, aminokwasy czy kwasy owocowe.

Ponadto zarówno rano, jak i wieczorem zaleca się używanie kremu pod oczy, a także na szyję. Z kolei na noc warto stosować kremy tłuste lub półtłuste, które będą zawierały w swoim składzie kwasy tłuszczowe. Zadaniem wspomnianych związków będzie uszczelnianie bariery naskórkowej, a także przeciwdziałanie szybkiemu odwodnieniu skóry. Warto także zaznaczyć, że dwa razy w tygodniu można zdecydować się na stosowanie maseczek odżywczych na twarz, dekolt czy nawet szyję.

Osoby, które będą szukały kosmetyków przeznaczonych dla cery suchej powinny szukać w nich substancji, które będą oddziaływać na uzupełnienie wody.

Redakcja malagarderoba.pl