Zamiast kupować w sieciówce, stwórz własną biżuterię! Zobacz, jak zacząć

Jeśli zależy nam na niepowtarzalnej, pięknej biżuterii, warto podjąć się stworzenia jej własnoręcznie. Nie tylko będzie to tańsze rozwiązanie, ale również pozwoli uzyskać dodatki, które podkreślą nasz indywidualny styl. Co potrzebujemy, aby zacząć przygodę z biżuterią DIY? Jakie są najpopularniejsze techniki jej tworzenia? Które rozwiązania będą najlepsze dla osób początkujących? Gdzie szukać inspiracji i wskazówek, gdy brakuje nam pomysłów?

Półfabrykaty do biżuterii

To niezbędny element przy tworzenia biżuterii. Najczęściej wybierane półfabrykaty wykonane są ze srebra, złota czy popularnej stali szlachetnej, która ma właściwości hipoalergiczne oraz cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia. Jednak znajdziemy również półprodukty z nietypowych stopów metali, jak mosiądz, alpaka („nowe srebro”) czy złoto w różnych odmianach kolorystycznych, np.niebieskiej i czerwonej.

Wśród podstawowych półfabrykatów możemy wyróżnić:

  • bigle,
  • różnego rodzaju zawieszki,
  • szpilki jubilerskie,
  • łapaczki,
  • zapięcia biżuteryjne, np. karabińczyki,
  • łańcuszki,
  • ogniwka.

Narzędzia

Przy tworzeniu własnej biżuterii przydadzą się nam także różne narzędzia. Jednym z nich są szczypce jubilerskie. Najpopularniejsze są tzw. bociany. Ich końcówki mogą być całe zaokrąglone, co umożliwia zginanie szpilek jubilerskich w idealne kółka, lub spłaszczone od środka, co z kolei pomaga w lepszym przytrzymywaniu półfabrykatów. Spotkamy się także ze szczypcami, które posiadają element służący przycinaniu drucików, oraz z bocianami z zagiętymi końcami.

Kolejnym niezbędnym narzędziem są nożyczki. Najlepiej, żeby były ostre, ponieważ tworząc biżuterię, będziemy używać materiały różnej grubości i twardości.

robienie biżuterii

Koraliki do biżuterii

Najważniejszym elementem biżuterii, o którym nie można zapomnieć, są koraliki. W zależności od stopnia naszego zaawansowania, oczekiwanych efektów czy ulubionej metody tworzenia dodatków biżuteryjnych, do wyboru mamy kilka podstawowych rodzajów.

Koraliki plastikowe i akrylowe

Koraliki do biżuterii wykonane z plastiku i akrylu są polecane przede wszystkim osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dodatkami DIY. Do ich głównych zalet zalicza się niską cenę, szeroką gamę kolorystyczną, różnorodność kształtów czy powierzchni.

Z koralików plastikowych oraz akrylowych wykonamy zarówno minimalistyczną biżuterię, jak i bransoletki bądź naszyjniki, które z powodzeniem sprawdzą się jako dodatek do wieczorowej kreacji.

Koraliki drewniane

Koraliki drewniane, podobnie jak plastikowe i akrylowe, będą doskonałym wyborem, jeśli stawiamy pierwsze kroki w tworzeniu biżuterii DIY. Posiadają one duże otwory i nie wyślizgują się z rąk, co ułatwia pracę z nimi osobom początkującym. Ich zdecydowaną zaletą jest także niska cena oraz możliwość zmiany koloru – dzięki charakterystycznej strukturze pomalujemy je na dowolny kolor.

Koraliki drewniane sprawdzą się przy tworzeniu dodatków biżuteryjnych w stylu boho, o naturalnym wyglądzie oraz lekkich bransoletek i naszyjników na lato czy przy komponowaniu biżuterii podkreślającej kolorową, jesienną aurę.

Koraliki szklane

Ta odmiana koralików jest często wybierana przez osoby, które chcą stworzyć biżuterię, która nie tylko sprawdzi się w roli codziennego, unikalnego dodatku garderoby, ale także podkreśli elegancki charakter wyjściowych kreacji. Bogactwo barw, kształtów i faktur koralików pozwala uzyskać niebanalne kompozycje, które ucieszą oko i pomogą wyróżnić indywidualny styl osoby je noszącej. Ponadto są one niedrogie i lekkie, dzięki czemu idealnie sprawdzą się przy tworzeniu delikatnych kolczyków.

biżuteria

Technika tworzenia biżuterii DIY

Istnieje wiele technik pozwalających stworzyć oryginalne dodatki biżuteryjne. Wśród nich znajdziemy zarówno metody dedykowane szczególnie osobom początkującym lub zaawansowanym, jak i takie, w których odnajdą się obie grupy. Przyjrzyjmy się kilku z najpopularniejszych technik DIY.

Nawlekanie

To najpopularniejsza technika tworzenia dodatków biżuteryjnych, która sprawdzi się zarówno u osób dopiero rozpoczynających przygodę z biżuterią DIY, jak i u zaawansowanych, które wykonały już niejedną bransoletkę. Jak sama nazwa wskazuje, technika ta polega na nawlekaniu koralików na drucik, rzemyk, gumkę bądź linkę jubilerską, według wcześniej zaplanowanego wzoru.

Beading

Jest to już bardziej zaawansowana technika, ale z odrobiną cierpliwości i zaangażowania nawet osoby początkujące powinny sobie z nią poradzić. Jej istotą jest nawlekanie drobnych koralików za pomocą igły i nici. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać oryginalne i niepowtarzalne bransoletki, zawieszki do naszyjników oraz kolczyki i pierścionki.

Filcowanie

Do tej techniki potrzebna nam będzie wełna i ciepła woda z wodą z mydłem (filcowanie na mokro) lub igła i specjalna podkładka w postaci gąbki(filcowanie na sucho). Dzięki spilśnianiu osiągniemy płaskie, jak i przestrzenne figury, które dodatkowo możemy przyozdobić koralikami.

W ten sposób uzyskamy piękne bransoletki, oryginalne kolczyki i zawieszki do naszyjników doskonale pasujących do stylizacji w stylu folk.

Sutasz

Ze wszystkich wymienionych dotychczas technik to sutasz jest najtrudniejszy. Wykonywanie biżuterii haftem sutaszowym wymaga od nas dużo precyzji, cierpliwości i wprawy. Jest to także metoda czasochłonna. Do tworzenia dodatków DIY tą techniką potrzebujemy specjalnych sznurków, o grubości od 2 do 5 mm, którymi owijamy oszlifowane kamienie. Dodatkowo takie kompozycje możemy ozdabiać koralikami.

Biżuterię sutaszową często możemy zauważyć w kobiecych garderobach. Są to zarówno bransoletki czy naszyjniki zakładane do codziennych stylizacji, jak i bogato zdobione kolczyki i pierścionki noszone w trakcie spotkań towarzyskich.

Stwórz własną biżuterię

Do własnoręcznego wykonania bransoletki, naszyjnika czy kolczyków nie trzeba wiele. Wystarczy parę półfabrykatów, ulubione koraliki i narzędzia (jeśli dana technika ich wymaga). Jeśli marzy się nam stworzenie własnej biżuterii, ale nie mamy pomysłu, jak mogłaby wyglądać, warto poszukać inspiracji w Internecie. Jednym z miejsc, w którym znajdziemy praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia dodatków DIY jest blog Korallo. Co więcej, w większości przypadków własnoręczne wykonanie biżuterii będzie tańszym rozwiązaniem, niż kupowanie gotowych wyrobów w sieciówce.

Redakcja malagarderoba.pl